22 November 2019 | PZP

Kedy sme zo zákona povinný používať zimné pneumatiky na Slovensku a kedy v okolitých štátoch, plus kontrola zimných pneumatík.

sneh_cesta_pneumatika_zima

Zimná prezúvacia sezóna vrcholí, a ak ešte nemáte prezuté vaše auto, je najvyšší čas, aby ste tak urobili. Veď neraz sme boli svedkami vysokých výkyvov počasia, kedy z dňa na deň teplota poklesla aj o vyše 10°C. Mali by sme sa teda zodpovedne pripraviť, aby nás prvý sneh nezaskočil. Okrem osobnej zodpovednosti nám túto povinnosť ukladá aj zákon.

Na Slovensku nám povinnosť použiť zimné pneumatiky ukladá zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Zákonom stanovené obdobie je od 15. novembra do 31. marca,  ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy je vodič motorového vozidla povinný použiť zimné pneumatiky na všetkých nápravách. Vodiči nákladných vozidiel sú povinní použiť zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca, mimo tohto obdobia ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad a námraza minimálne na hnacích nápravách.

A kedy je teda ideálny čas na výmenu letných pneumatík za zimné?

Výrobcovia pneumatík sa zhodujú, že najideálnejším časom prezutia na zimné pneumatiky je, ak priemerná denná teplota klesne pod 7°C. Pri teplote pod 7°C totiž zmes, z ktorej sú vyrobené letné pneumatiky stráca požadované vlastnosti a nastúpiť by mali tie zimné.

Spôsobilosť zimných pneumatík alebo, ako zistíte či sú vaše zimné pneumatiky ešte vhodné na jazdu na cestách.

Existujú dva indikátory, ktoré by mali vodiči sledovať, aby zistili či sú ich pneumatiky ešte vhodné na použitie. Prvým je hĺbka dezénu a druhý vek pneumatiky. Čo sa týka hĺbky dezénu, zákonom určená je minimálna, a to 3mm. Odborníci ale odporúčajú nepoužívať  pneumatiky, ktorých hĺbka dezénu klesne už pod 4mm. Ohľadne veku pneumatík zákon už taký prísny nie je a neurčuje povinnosť výmeny pneumatík z časového hľadiska. Výrobcovia pneumatík a odborníci však odporúčajú výmenu pneumatík starších ako 5 rokov. Odôvodnenie sa odvoláva na zmes, z ktorej je pneumatika vyrobená. Táto zmes vplyvom času stráca požadované vlastnosti, a teda aj bezpečnosť. Dátumom výroby je označená každá pneumatika a dá sa teda ľahko skontrolovať. Označenie s dátumom výroby vyrazené na pneumatike pozostáva z písmen DOT a za ním nasleduje štvorčíslie čísiel. Prvé dve čísla označujú týždeň, v ktorom bola pneumatika vyrobená a ďalšie dve číslice označujú rok. Ak bude teda vaše „dotko“ vyzerať napríklad takto – DOT 1419, znamená to, že pneumatika bola vyrobená v 14-tom týždni v roku 2019.

dot_pneumatika_rok_vyroby

Riskovať sa neoplatí...

Okrem toho, že jazdou na nespôsobilých pneumatikách vodič riskuje, že spôsobí dopravnú nehodu, v prípade kontroly policajnou hliadkou a zistenia jazdy bez zimných pneumatík môže takýto vodič dostať vysokú pokutu a zákaz pokračovať v jazde. Horšie však bude ak v prípade dopravnej nehody, poisťovňa zistí, že k nehode došlo v dôsledku nedodržania predpísaného obutia pneumatík. Či už pôjde o nedodržanie zákonom stanovenej minimálnej hĺbky dezénu, alebo nepoužití zimných pneumatík v situácii ktorá si ich vyžadovala, poisťovňa môže odmietnuť alebo primerane skrátiť poistné plnenie z povinného zmluvného poistenia PZP, alebo havarijného poistenia – kasko. Ako vieme, povinné zmluvné poistenie PZP je tu na to, aby preplatilo škodu spôsobenú vinníkom poškodenému. Havarijné poistenie, inak aj kasko zas na to, aby chránilo, a teda preplatilo škody na vlastnom majetku, čiže na vlastnom aute. V oboch prípadoch by teda vodič v prípade porušenia zákona nedodržaním predpísaného obutia zimných pneumatík a z toho dôvodu následným spôsobením nehody, škody hradil z vlastného vrecka.

Vyhnite sa teda prípadným nepríjemnostiam a pneumatiky pred výmenou v pneuservise skontrolujte, prípadne požiadajte o kontrolu priamo pneuservis. Pri tej príležitosti nezabudnite ani na kontrolu nemrznúcej zmesi do ostrekovačov a kontrolu bodu mrazu chladiacej kvapaliny v motore.

Ak sa v zimných mesiacoch chystáte autom zavítať aj k niektorým našim susedom alebo okolitým štátom, určite vás bude zaujímať, čo hovorí ich legislatíva na povinnosť používať zimné pneumatiky.

 

Česká republika

 V Českej republike zákon hovorí o povinnosti používať zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 31. marca pri jazde po cestách označených dopravnou značkou "zimná výbava". Nariadenie platí od roku 2009, kedy bola prvýkrát osadená v krajoch aj na diaľnici D1. Povinnosť platí pre všetky vozidlá bez rozdielu hmotnosti. Minimálna hĺbka dezénu osobných vozidiel je 4 mm na všetkých pneumatikách, u vozidiel nad 3,5 tony musí byť minimálna výška dezénu 6 mm a to u všetkých pneumatikách na hnacích nápravách.

Poľsko

V Poľsku neexistuje povinnosť používať zimné pneumatiky, ale vzhľadom na tuhé zimy s množstvom snehu ich vodičom určite odporúčame.

Maďarsko

V Maďarsku nemajú zo zákona vodiči povinnosť používať zimné pneumatiky. Povinnou výbavou v zimných mesiacoch sú ale snehové reťaze. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na cudzincov vstupujúcich do krajiny, ktorým nemusí byť umožnený vstup v prípade, že ich vo vozidle nemajú.

Rakúsko

Vodiči v Rakúsku sú zo zákona povinní v období od 1. novembra do 15. apríla prispôsobiť stav svojho vozidla zimným podmienkam . Počas tohto obdobia hrozí vodičom, ktorých polícia pristihne pri jazde s letnými pneumatikami na zasneženej vozovke, alebo dezénom nižším ako 4mm, udelenie pokuty vo výške až 5000 €.

Na niektorých horských prechodoch je povinnosť používania snehových reťazí. Jazda so snehovými reťazami je obmedzená na rýchlosť 40 km/h. Ak vodič s letnými pneumatikami spôsobí v Rakúsku v zimnom období dopravnú nehodu a po prešetrení polície sa dopátra, že zimné pneumatiky by jej mohli zabrániť, môže poisťovňa odmietnuť uhradiť vzniknuté škody v plnej výške.

Slovinsko

Od 15. novembra do 15. marca musia mať tuzemskí vodiči v Slovinsku obuté zimné pneumatiky. Minimálna stanovená hĺbka dezénu je 3 mm. Táto povinnosť neplatí pre turistov v prípade suchých a nezasnežených ciest. Ak sa však na ceste nachádza súvislá vrstva snehu, povinnosť použiť zimné pneumatiky platí aj pre turistov.

Chorvátsko

Minimálna výška dezénu pri letných aj zimných pneumatikách je v Chorvátsku zákonom stanovená na 4mm. Počas zimnej sezóny je používanie zimných pneumatík v Chorvátsku povinné, ak sa na ceste nachádza súvislá vrstva snehu. Ako alternatíva je povolené použiť aj letné pneumatiky so zimnými reťazami.

Taliansko

V Taliansku nie je zákonom uložená povinnosť používať zimné pneumatiky s výnimkou autonómnej oblasti Valle d'Aosta na severozápade Talianska, kde všetky automobily prechádzajúce touto oblasťou v období medzi 15. novembrom až 15. aprílom musia byť zimnými pneumatikami vybavené.

Nemecko

Podľa nemeckých zákonov je povinnosťou vodičov prispôsobiť výbavu automobilu na jazdu v zimnom období. Ak si to meteorologické podmienky vyžadujú sú vodiči povinný používať zimné pneumatiky a aj nemrznúcu zmes do ostrekovačov. Ak polícia zastaví vodiča na zasneženej vozovke s letnými pneumatikami, alebo bude z toho istého dôvodu zdržiavať plynulosť cestnej premávky, pokuta ho neminie. V prípade nedodržania zákona a spôsobenia dopravnej nehody vodič riskuje, že poisťovňa vzniknutú škodu neuhradí.

 

poistenie247.sk  Ďakujeme za prečítanie.

POVINNÉ ZMUVNÉ POISTENIE  I  HAVARIJNÉ POISTENIE  I  CESTOVNÉ POISTENIE