30 October 2018 | PZP

Ako postupovať v prípade nehody a krádeže auta v zahraničí.

auto nehoda zahranicie

Každoročne veľa Slovákov cestuje na dovolenku autom. Obľúbené destinácie ako Chorvátsko, Taliansko, ale aj Bulharsko si volia hlavne kvôli dobrej dostupnosti, ale aj z hľadiska bezpečnosti a nízkeho rizika teroristických incidentov, ktorých sme za posledné roky boli svedkami v iných krajinách.

Pred cestou na dovolenku do zahraničia si nezabudnite skontrolovať či máte všetky doklady, potvrdenie o zaplatenom poistení PZP, t. j. Bielu kartu a Zelenú kartu. Zelenou kartou sa preukazujete kontrolám v cudzine a platí vo všetkých štátoch Európy. Nezabudnite tiež na povinnú výbavu, ktorá musí obsahovať platnú auto lekárničku, výstražný trojuholník, Tlačivo Správa o nehode. Nezabudnite skontrolovať aj stav vozidla ktorým budete cestovať. Hlavne dostatok všetkých náplní a stav rezervnej pneumatiky. V neposlednom rade si nezabudnite uzatvoriť aj Cestovné poistenie.

V zahraničí sa môžete často dostávať do situácií so zvýšenou premávkou vozidiel na cestách, neprehľadným alebo odlišným dopravným značením a zvýšenou nervozitou ostatných účastníkov cestnej premávky. Určite preto nie je na škodu si pred cestou uzatvoriť aj Havarijné poistenie, ktoré chráni váš majetok ak si škodu na vozidle spôsobíte neúmyselne sami, ale aj pred krádežou, vyčíňaním živlov, vandalizmom, alebo škodou ktorú Vám môžu spôsobiť zvieratá. Pred uzatvorením Havarijného poistenia si skontrolujte jeho územnú platnosť v poistnej zmluve.

Čo robiť ak sa Vám v zahraničí stane nehoda?

Políciu zavolajte ak sa s druhým účastníkom nehody neviete dohodnúť na zavinení, došlo k zraneniam, škoda na vozidlách je väčšieho rozsahu, druhý účastník nemá doklady alebo potvrdenie o poistení (zelenú kartu), prípadne vám ich z nejakého dôvodu odmieta predložiť. Ak nerozumiete cudzej reči neváhajte kontaktovať asistenčnú službu svojej poisťovne, ktorá Vám môže poskytnúť tlmočníka pri komunikácii s políciou pri nehode.

Vyfotografujte si miesto nehody, stret vozidiel, dopravnú situáciu, poškodené časti vozidiel. Fotky si uchovajte pre dokazovanie do poisťovne. Nezabudnite s druhým účastníkom spísať Správu o nehode, ktorá musí byť podpísaná oboma stranami a neskôr odovzdaná poisťovni spolu s fotografiami nehody. Ak si nebudete vedieť s niečím rady, nezúfajte a kontaktujte asistenčnú službu, ktorá Vám poskytne všetky potrebné rady a informácie. V prípade, že je auto nepojazdné, asistenčná služba zaistí jeho odtiahnutie do servisu, poprípade až na Slovensko a poskytne náhradné vozidlo.

Čo robiť v prípade krádeže?

V takom prípade ihneď krádež ohláste miestnej polícii. Od polície si vyžiadajte potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré budete potrebovať pre poisťovňu. Môžete tiež kontaktovať asistenčnú službu, ktorá Vám pomôže s prekladom z cudzej reči pri komunikácii s políciou. Asistenčná služba Vám v prípade potreby môže zabezpečiť ubytovanie, alebo náhradné vozidlo a v prípade rozšírenej asistencie návrat domov vlakom alebo letecky.

Ak máte uzatvorené Havarijné poistenie, poisťovňa Vám krádež vozidla preplatí do 15tich dní od ukončenia pátrania políciou. Predtým budete potrebovať poisťovni doručiť potvrdenie o nahlásení krádeže polícii, potvrdenie od polície o ukončení pátrania a odovzdať doklady od vozidla a všetky kľúče. Pre poisťovňu bude podstatné aby ste odovzdali všetky kľúče, ktoré ste nahlásili pri uzatváraní poistnej zmluvy, preto pamätajte na to, aby ste prípadnú stratu kľúča počas poistenia vždy nahlásili. Takisto si náhradný kľúč a doklady nikdy nenechávajte v aute, keď v ňom nebudete.

Podobný postup platí aj v prípade, ak vám auto na dovolenke vykradnú. Udalosť treba ihneď nahlásiť miestnej polícii a vyžiadať si policajnú správu. Havarijné poistenie kryje aj škody spôsobené krádežou výbavy.

Dovolenkárom odporúčame aby si nenechávali nič hodnotné vo vozidle keď sa v ňom nezdržiavajú.

poistenie247.sk  Ďakujeme za prečítanie.

POVINNÉ ZMUVNÉ POISTENIE  I  HAVARIJNÉ POISTENIE