30 October 2018 | PZP

Ako najlepšie zabezpečiť auto.

zabezpecenie auto

Čím viac zabezpečovacích zariadení vozidlo má, tým sa stáva menej atraktívne pre potencionálneho zlodeja. To je jasné asi každému. Účinnosť zabezpečovacích zariadení je ale odlišná a akceptácia poisťovňou sa tiež líši od typu zabezpečenia. Napríklad taká páka na volant alebo tajný vypínač poisťovne ako dostatočné zabezpečenie neakceptujú z dôvodu ich ľahkého prekonania.

Elektronický Imobilizér je už štandardným vybavením každého nového vozidla a poisťovne akceptujú tento druh zabezpečenia do cca 20 000 € hodnoty nového vozidla. Pri uzatváraní Havarijného poistenia pri vozidle do tejto sumy by teda poisťovni toto zabezpečenie malo postačovať aj keď to nemusí byť pravidlom.

Pri drahších vozidlách je potrebné aby ich majiteľ vybavil okrem Imobilizéru ešte ďalším zabezpečovacím zariadením. Môže to byť alarm s plávajúcim kódom a s blokovaním funkcií, mechanické zabezpečenie riadiacej páky, alebo satelitný vyhľadávací systém GPS.

Medzi tie účinnejšie zabezpečenia akceptované poisťovňami by sme určite zaradili Alarm a zariadenia s vnútornými senzormi pohybu, detekovaním náklonu a pohybu vozidla a prerušením elektronického systému vozidla v prípade pokusu o krádež. Takisto aj vyhľadávacie systémy GPS sú dobrým spôsobom zabezpečenia z dôvodu lokalizácie vozidla kdekoľvek. Nevýhoda pri GPS systémoch sú mesačné poplatky za poskytovanie služby.

Naproti tomu GSM lokátory sú pomerne neúčinné, keďže ich signál sa dá prerušiť takzvanými rušičkami.

Podobne pieskovanie skiel síce môže zlodeja odradiť a poisťovne ho v niektorých prípadoch aj akceptujú ako dodatočné zabezpečenie, je to však iba pasívna ochrana a keď zlodej chce auto ukradnúť, toto zabezpečenie mu v tom nijako nezabráni.

V prípade tajného vypínača je to podobne len slabá ochrana nakoľko nie je až tak veľa možností kam ho vo vozidle umiestniť a zlodej môže dopredu odsledovať vaše pohyby pri aktivácii, alebo deaktivácii zariadenia.

Čo sa týka mechanického zabezpečenia riadiacej páky náš názor je, že je to určite lepšia ochrana ako pieskovanie skiel či tajný vypínač, a poisťovne tento druh zabezpečenie aj akceptujú, no na stupnicu vysokej ochrany by sme ho nedali. Poznáme prípady kedy zlodeji zaparkované auto naložili na odťahovku a odviezli.

Všeobecne platí že čím viac zabezpečovacích zariadení máte, tým lepšie. Faktom ale ostáva že žiadne nie je neprekonateľné a ako postupuje vývoj zabezpečovacích zariadení, tak aj vynaliezavosť zlodejov. Preto by nad tým všetkým malo stáť Havarijné poistenie, ktoré vás v prípade krádeže odškodní. Predovšetkým to platí v prípade nových vozidiel a vozidiel do 5 rokov o ktoré majú zlodeji najväčší záujem.

V prípade krádeže vozidla okamžite volajte políciu na čísle 158, alebo 112 . V ďalšom kroku kontaktujte poisťovňu aby sa mohol začať proces riešenia poistnej udalosti. Tento proces zahŕňa množstvo úkonov, písomné hlásenie poistnej udalosti, vyplnenie dotazníka o krádeži, odovzdanie všetkých kľúčov a ovládačov od zabezpečovacích zariadení a ďalšie úkony ktoré od vás poisťovňa vyžiada.

Ak ste náš klient, so všetkým bezplatne pomôžeme, preto nás neváhajte kontaktovať.

poistenie247.sk  Ďakujeme za prečítanie.

POVINNÉ ZMUVNÉ POISTENIE  I  HAVARIJNÉ POISTENIE