14 April 2019 | PZP

7 užitočných rád, načo sa zamerať pri jarnej údržbe vozidla.

urdzba auta rady

Motoristická sezóna je tu a s ňou netreba zabudnúť na údržbu vozidla po zime. V zimnej sezóne sú naše vozidlá vystavované rôznym nečistotám a nerovnostiam na vozovke, či už sú to výtlky ktoré nie sú vidieť v dôsledku napadaného snehu, alebo nerovnosti vytvorené nánosmi utlačeného a zľadovateného snehu. Preto nestačí po zime auto len prehnať umyvárňou, ale je potrebná hlbšia kontrola najmä podvozku a jeho komponentov.  Aby vám auto spoľahlivo a bezpečne fungovalo, a aby ste zároveň predĺžili jeho životnosť, ponúkame vám týchto sedem rád, načo sa pri jarnej údržbe vozidla zamerať.

Kontrola a nastavenie geometrie.

V zime dostáva podvozok a náprava vozidla na vozovke zabrať, preto odporúčame venovať pozornosť kontrole geometrie. Rozladená geometria má za následok nerovnomernú zbiehavosť kolies, čo vedie k „plávaniu“ auta na ceste, ťahanie do strany pri jazde a nerovnomernému a rýchlejšiemu opotrebovaniu pneumatík. Samozrejme, že toto znižuje kontrolu vodiča nad vozidlom a pri takejto zníženej kontrole hrozí vyššie riziko nehody a vzniku poistnej udalosti. Nastavenie geometrie pritom nie je žiadna náročná oprava vozidla. Na problém s geometriou vás môže upozorniť pneuservis, alebo servis, ktorý Vám pravidelne vykonáva údržbu. Môžete tak spojiť nastavenie geometrie s prezutím vozidla.

Brzdový systém.

Na brzdový systém v zime negatívne vplýva posypová soľ, ktorá sa zmieša so snehom a brzdným prachom a ďalšími nečistotami. Takáto zmes sa dokáže veľmi silno „zapiecť“ na brzdových komponentoch a pri neošetrení spôsobovať koróziu. Dôsledkom môže byť zaseknutie brzdových segmentov, vibrácie, pískanie alebo neprirodzené zvuky pri brzdení. Stav brzdového systému a jeho opotrebenie vám preveria v servise poprípade pneuservise.

Kontrola kvapalín.

Aj keď kvapaliny a náplne v aute odporúčame kontrolovať priebežne, po zimnej sezóne by sme sa na ne mali pozrieť predsa len o niečo dôkladnejšie. Najmä kontrola tesnosti tesnení jednotlivých dielov vám ukáže, či niekde kvapaliny neunikajú, napríklad z olejovej vane, motora alebo prevodovky. O kontrolu tesnosti môžete požiadať pri výmene pneumatík, keď budete mať auto na zdviháku. Nezabudnite skontrolovať aj ostatné kvapaliny, a to brzdovú, chladiacu a do ostrekovačov. Zmes do ostrekovačov netreba vymieňať, stačí ju len doplniť. V rámci dopĺňania zmesi do ostrekovačov nezabudnite skontrolovať aj stav stieračov.

Kontrola a údržba podvozku.

Po dôkladnom umytí podvozku od posypovej soli je potrebné skontrolovať stav  jednotlivých komponentov. Na podvozku sa pri kontrole zameriavame na začínajúcu koróziu, ktorú je vhodné hneď ošetriť. Takisto kontrolujeme stav manžiet podvozkových častí, kĺbových hriadeľov a čapov na ktoré je posypová soľ agresívna. Včasnou výmenou napríklad poškodenej manžety predídete neskoršej výmene celého dielu.

 

Dezinfekcia klimatizácie.

Ak ste počas zimných mesiacov nepoužívali klimatizáciu, na filtroch a vzduchotechnike sa usádzali nečistoty a vlhkosť, čo má za následok tvorbu plesní a baktérií. Klimatizáciu je preto potrebné pred používaním vydezinfikovať,  a to najmä odparovač a vzduchové vedenie. Napriek širokej ponuky rôznych sprejov v obchodoch odporúčame zveriť dezinfekciu do rúk odborníkom v servisoch. Niektoré, najmä tie najlacnejšie spreje klimatizáciu len „prevoňajú“ , ale baktérie a plesne neodstránia.

Prezúvanie a pneumatiky.

Pred prezutím letné pneumatiky skontrolujte. Zamerajte sa na kontrolu výšky dezénu, ktorý musí byť minimálne 3mm vysoký, takisto skontrolujte či nie sú pneumatiky vypraskané a pozrite sa aj na vek pneumatík. Výrobcovia neodporúčajú používanie pneumatík, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Dôvodom je, že zmes z ktorej je pneumatika vyrobená stráca po piatich rokoch požadované vlastnosti.  Niektorí vodiči sa z ekonomických dôvodov rozhodnú dojazdiť zimné pneumatiky. Takéto riešenie však neodporúčame. Zmes z ktorej sú zimné pneumatiky vyrobené je mäkšia ako sú tie letné a vplyvom vyšších teplôt sa omnoho skôr opotrebujú. Okrem toho, vyššie teploty negatívne pôsobia na jazdné a brzdné vlastnosti zimných pneumatík.

Umytie vozidla.

Po zimnej sezóne je potrebné dôkladné umytie auta, najmä aby sme sa zbavili nánosov od posypovej soli. Nestačí preto auto iba „ovapkovať“, alebo nechať prebehnúť cez umývaciu linku, ale dopriať mu dôkladnú očistu vrátane umytia podvozku, najmä kvôli spomínanej soli. Posypová soľ pôsobí na auto agresívne, spôsobuje koróziu podvozku, znižuje životnosť laku, manžiet a hadičiek  na podvozku. Preto treba dbať na to, aby sme soľ po zime z auta dôkladne zmyli.

 

poistenie247.sk  Ďakujeme za prečítanie.

POVINNÉ ZMUVNÉ POISTENIE  I  HAVARIJNÉ POISTENIE  I  CESTOVNÉ POISTENIE